Sygnaliści na uczelni: czy student i doktorant mogą zgłaszać nieprawidłowości
Temat sygnalistów rozgrzewa wyobraźnię i łącza internetowe. Znajdziecie o nim dużo informacji w sieci, więc postanowiłem skupić się na jednym wątku, za to zasadniczym dla pracy uczelni.
Czy studentowi, doktorantowi i uczestnikowi studiów podyplomowych przysługuje ochrona prawna po zgłoszeniu przez nich naruszenia prawa, zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów? Najkrótsza odpowiedź brzmi „Tak, ale…” bądź „To zależy…”😉 Z artykułu dowiecie się, od czego.
Na początek przypomnijmy sobie podstawowe pojęcia. Zgodnie z ustawą „sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą”.
Natomiast przez „kontekst związany z pracą” należy rozumieć przeszłe, obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa oraz istnieje możliwość doświadczenia działań odwetowych.
Kontekstem związanym z pracą nie będzie np. plotka zasłyszana w sklepie, post znaleziony w Internecie, ani… powzięcie informacji o naruszeniu prawa w związku ze statusem studenta/doktoranta.
Ustawa wymienia 13. osób, które mogą zostać sygnalistą. Nie ma wśród nich studenta, ani doktoranta. Zatem uzyskają oni ochronę prawną, jako sygnalista, jeżeli dokonają zgłoszenia nieprawidłowości, np. jako pracownik lub współpracownik danej uczelni. To jednak zdecydowanie nie wszystkie możliwości.
Już wyjaśniam szczegóły.
Student sygnalistą?
Poniżej przedstawiam, jakie osoby mogą zostać sygnalistą i jak należy rozumieć te pojęcia w kontekście studentów. Dla ułatwienia będę posługiwał się tylko tym określeniem, ale przez „studenta” rozumiem również doktorantów (ze szkół doktorskich, w trybie eksternistycznym i ze „starego trybu”) oraz uczestników studiów podyplomowych czy innych form kształcenia. Wszystkie te osoby mogę bowiem łączyć z uczelnią różne relacje prawne. Przyjrzyjmy się im po kolei.
1/ Pracownik, pracownik tymczasowy |
|
2/ Osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej |
Chodzi o umowy zlecenia, o dzieło, umowy agencyjne, umowy b2b i cywilnoprawne umowy nienazwane. |
3/ Przedsiębiorca |
|
4/Prokurent + 5/ Akcjonariusz lub wspólnik |
|
6/ Członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej |
|
7/ Osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy |
|
8/ Stażysta + 9/praktykant |
|
10/ Wolontariusz |
|
11/ Funkcjonariuszw rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834); |
12/ Żołnierzw rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834). |
|
SYGNALIŚCI NA UCZELNI: OBOWIĄZEK INFORMOWANIA KANDYDATÓW DO PRACY
Na wstępie wspomniałem o katalogu 13. osób, które mogą zostać sygnalistą. To jeszcze nie wszystkie osoby. Pamiętajmy, że ustawa wymaga, aby już na etapie rekrutacji pracownika, zleceniobiorcy czy wolontariusza przedstawić mu dokument określający zasady zgłoszeń sygnalnych w naszej uczelni. Nie ma przy tym znaczenia to, czy z danym kandydatem nawiążemy dalszą kooperację.
Podsumowując, czy student, który dostrzegł niezgodną z prawem sytuację na uczelni, a nie jest z nią związany żadną opisaną relacją, nie może tego nigdzie zgłosić? Może zwrócić się w tej sprawie do wyznaczonych osób, zwłaszcza odpowiednich rzeczników.
SYGNALIŚCI NA UCZELNI A ZAWIADOMIENIE RZECZNIKA
To temat rzeka, więc wskażmy ogólnie, że różne nieprawidłowości, które zauważy student może on sygnalizować w szczególności do:
- rzecznika praw i wartości akademickich
- rzecznika praw studenta (powołanego na uczelni lub przy Parlamencie Studentów RP)
- rzecznika praw doktoranta (powołanego na uczelni lub przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów)
- rzeczników dyscyplinarnych
- przełożonych osób (pracowników), którzy odpowiadają za daną nieprawidłowość.
Zawiadamianie ww. osób nie wiąże się jednak ze statusem i ochroną prawną studenta-sygnalisty przed tzw. działaniami odwetowymi. Przynajmniej nie w oparciu o przepisy ustawy z 14 czerwca 2024 r.
Próżno szukać w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce przepisów regulujących status Rzecznika Praw Studenta i Rzecznika Praw Doktoranta. Obaj działają przy ogólnokrajowych organizacjach reprezentujących te części środowiska akademickiego. Status rzeczników pozostawiono do uregulowania w drodze aktów wewnętrznych obu tych podmiotów. Wymienieni rzecznicy mogą reprezentować studentów i doktorantów w relacjach z uczelnią.
Takie samo zadanie mogą spełniać również rzecznicy powołani przez… władze danej uczelni, która określa samodzielnie zasady ich pracy. Dajcie znać, czy ten temat by Was interesował.
Podstawa prawna:
- Art. 2 – 4 Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928);
- Art. 434, 447 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 124, 227).
- Statut Parlamentu Studentów RP uchwalony w dniu 24 listopada 2018 roku na XXV Zjeździe Delegatów
- Statut Krajowej Reprezentacji Doktorantów uchwalony przez Zjazd Delegatów Krajowej Reprezentacji Doktorantów z dnia 8 grudnia 2019 r. (tekst jednolity z 2021 r. ).
Mariusz Kusion