Zmiany w studiach podyplomowych od 1 października 2024 r.
Świadectwa ukończenia studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego będą zawierały więcej obowiązkowych informacji. Trudno nie ulec wrażeniu, że ta nowelizacja jest efektem ubocznym afery Collegium Humanum. Zmiany wpłyną nie tylko na kształcących się nauczycieli. Sprawdźmy, co się zmieni.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, celem nowelizacji jest rozszerzenie i doprecyzowanie regulacji określających niezbędne elementy świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
Podmioty prowadzące studia podyplomowe nadal będą miały swobodę w projektowaniu wzorów świadectw, ale muszą uwzględniać nowy katalog obowiązkowych składników.
Omawiane zmiany wprowadzono w Rozporządzeniu MNiSW z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz. U. 2018 r., poz. 1791).
ŚWIADECTWA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH – NOWE OBOWIĄZKOWE INFORMACJE
Obok dotychczasowych informacji dotyczących studiów podyplomowych, w tym ich nazwy, liczby semestrów i wyniku ukończenia, dodano „datę rozpoczęcia” oraz „datę zakończenia” studiów.
Natomiast wykaz zajęć wraz z liczbą godzin zajęć oraz liczbą punktów ECTS będzie zawierał ponadto:
- liczbę godzin zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym liczbę godzin praktyk zawodowych, oraz liczbę punktów ECTS przypisanych do tych zajęć,
- liczbę godzin zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz liczbę punktów ECTS przypisanych do tych zajęć.
Jeżeli program studiów podyplomowych przewidywał praktyki zawodowe, należy podać informacje dotyczące miejsca ich odbywania.
Jeżeli studia podyplomowe mają na celu przygotowanie do wykonywania zawodu lub uzyskania uprawnień zawodowych, również stosowne informacje muszą znaleźć się na świadectwie.
Poza tym dopuszczono możliwość podawania na świadectwach – zamiast pieczątki imiennej osoby podpisującej świadectwo – nadruku informacji odpowiadających danym zawartym na pieczątce. Ma to usprawnić proces sporządzania i wydawania świadectw.
ZMIANY W KSZTAŁCENIU SPECJALISTYCZNYM
Świadectwo dyplomowanego specjalisty oraz świadectwo dyplomowanego specjalisty technologa będzie zawierało wykaz zajęć wraz z liczbą godzin zajęć, w tym liczbą godzin zajęć kształtujących umiejętności praktyczne.
Również w tym przypadku pozwolono na zastąpienie pieczątki imiennej nadrukiem informacji odpowiadających danym zawartym na pieczątce.
ZMIANY W KSZTAŁCENIU PODYPLOMOWYM NAUCZYCIELI
Dodano zasadę, że w przypadku świadectwa ukończenia studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela świadectwo zawiera również informacje o tym, że osoba, która ukończyła te studia:
- odbyła kształcenie zgodnie ze standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela,
- uzyskała przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela ze wskazaniem przedmiotu lub rodzaju zajęć, które może prowadzić.
Zgodnie z rozporządzeniem MNISW z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (t.j. Dz.U. 2024 poz. 4530) należy wskazać na świadectwie przedmiot lub rodzaj zajęć, które może prowadzić absolwent, w tym jako nauczyciel pedagog specjalny, nauczyciel logopeda lub nauczyciel prowadzący zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Dotąd ww. informacje były obowiązkowo umieszczane w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów, którego wzór określa załącznik nr 3 do podanego Rozporządzenia.
Omawiane zmiany dotyczą również kształcenia przedstawicieli innych branż. Których?
ZMIANY DOTYCZĄ WSZYSTKICH BRANŻ
Umieszczenie opisanych informacji na świadectwach będzie konieczne w przypadku studiów podyplomowych realizowanych zgodnie z wymogami określonymi na przykład w:
- rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2021 r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej (Dz. U. poz. 1962),
- rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 12 czerwca 2014 r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości (Dz. U. poz. 826 oraz z 2023 r. poz. 903),
- rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. poz. 1515), czy w
- rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. poz. 704 oraz z 2004 r. poz. 2468).
OD KIEDY OBOWIĄZUJĄ ZMIANY?
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 października 2024 r. W przepisach nie przewidziano żadnych wyjątków, więc wszystkie osoby, które ukończą studia podyplomowe lub kształcenie specjalistyczne po tej dacie, powinny otrzymać świadectwa zawierające nowe, niezbędne elementy.
Przypominam, że również od 1 października br. zmienią się zasady przyznawania stypendium socjalnego.
Podstawa prawna:
- Art. 160 -164 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. z 2024 r., poz. 124, 227),
- Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 18 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz. U. 2024, poz. 1103).
Mariusz Kusion